Vissza

Imposztor-szindróma: hogyan győzd le a kételyeket? 

Veres Paula Corporate coach

2024. október 28.

Olvasási idő: 4 perc

Karriertanácsok

Mindannyian kételkedünk néha magunkban. Önmagunk megkérdőjelezése akkor válik komolyabbá, ha ez gátol bennünket abban, hogy megtegyünk olyan dolgokat, amelyekre egyébként vágyunk.

A kételkedést követheti aggódás, bizonytalanság és szorongás, amely nem csak a munkahelyi teljesítményre hat negatívan, hanem befolyásolhatja az élet más területeit is.

A „nem vagyok elég jó”, a „kiderül, hogy nem vagyok alkalmas”, és a „csak a szerencsének köszönhetem, ahol tartok” mind olyan gondolat, amely erősebb félelmekből táplálkozik, ezek folyamatosan táplálhatják a kételyt és a szorongást.


Az imposztor szindróma olyan állapot, amikor valaki állandóan úgy érzi, nem érdemes arra, amit elért. Gyakran gondolják, hogy nem az Ő érdekük, csupán „jókor volt jó helyen”, vagy „erre bárki képes, nem nagy szám”, vagy a „véletlenek összejátszottak” ezzel leminősítve a saját érdemeit.

Gyakran kíséri ezt a jelenséget az a gondolat, hogy hamarosan lelepleződik, mások számára is kiderül, hogy nem elég jó.

Ha ezekkel gyakrabban találod szemben magad, olvass tovább, hogy mit tehetsz azért, hogy kevesebbet kételkedj!

  • A magabiztosság részben velünk született adottság, részben fejleszthető kompetencia, amellyel sosem késő elkezdeni foglalkozni. Formálja a környezetünk, hatnak rá a sikereink, a megküzdéseink, a teljesítményünk.
  • Az üres mantrák helyett az új tapasztalatok gyűjtése sokkal építőbb! Az agyunkat ugyanis nem tudjuk kicselezni: a megtapasztalt élményekből, eseményekből, érzésekből alkotja a valóságát.
  • Hozd magad helyzetbe! Hogyan tudnál sikerélményre szert tenni? Figyelj arra, hogy a kihívásokkal ne tervezz alul, de ne is legyen irreálisan magasan a léc. Pld ha eddig egyáltalán nem sportoltál, ne a félmaraton lefutása legyen az első 30 napos cél, hanem 5 kilométer lefutása.
  • Kérj visszajelzést! Bár az önértékelésünk belső tartóoszlopa a saját énképünk, mégis sokat segíthet, ha a környezetünktől kérünk releváns visszajelzést: mi az, amit jól csinálunk? Miben vagyunk jók? Mit adunk számukra?
  • Ha magabiztosabb fellépést szeretnél, meríts erőt a korábbi nehézségeidből. Gondold végig: hogy oldottad meg jól, hogy jöttél ki belőle?
  • Legyenek példaképeid, akik inspirálnak! Keress olyan embereket, akik élettörténete megszólít és tanulságaikat beépítheted a mindennapjaidba!
  • Önreflexió: amikor épp leértékelnéd a teljesítményed, hogy „áh, erre bárki képes”, légy objektív, és leltározz gyorsan: mitől sikerült? Miben voltál jó, amit legközelebb is megismételhetsz?

A kételyeid lehetnek akadályok, ha szőnyeg alá söpröd őket, és lehetnek támogatóid, amik súgnak: miben fejlődj, hova tedd a fókuszt, hogy teljesebb és eredményesebb mindennapjaid legyenek!

Az imposztor szindróma által okozott szorongás és kétely gyakran testi tüneteket is kiválthat, például fejfájást vagy gyomorpanaszokat. Sok ember küzd ezzel az érzéssel, még a nagyon sikeres emberek is!

A szorongás és kétely kezelése fontos lépés az imposztor szindróma elleni harcban. Az önbizalom és önértékelés erősítése, és a megfelelő stresszkezelési technikák alkalmazása segíthet ebben.


Ha tetszett ez a cikk, és szeretnél további hasznos tanácsokat kapni az karrierépítéshez, iratkozz fel hírlevelünkre, és kövess minket közösségi média felületeinken, illetve látogass el weboldalunkra a legfrissebb állásajánlatokért és karriertanácsokért. Egyedül sokszor megterhelő tud lenni az előrelépés. Ebben tud segíteni egy felkészült tanácsadói csapat, akik szakmájukból adódóan minden nap munkaerőpiaci kérdésekben segítenek céges ügyfeleknek és álláskeresőknek egyaránt.

Ha érdekel, hogy tudunk díjmentesen állást találni neked, olvasd el cikkünket a témában, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot a cv@idbc.hu címen. Mi itt vagyunk, hogy támogassunk ezen az úton. Lépj kapcsolatba velünk, és tedd meg a következő lépést a karrieredben!