Top 5 karriertanács vezető szakértőktől
2024. október 21.
Olvasási idő: 9 perc
Vannak olyan hasznos tanácsok, amik akár évek múltán is megmaradnak az emlékezetünkben, és tovább tudnak lendíteni egy-egy nehéz helyzeten vagy problémán. Mi nemrég egy ’10 év – 10 arc’ interjúsorozattal köszöntük meg pár kiemelkedő kollégának, ügyfélnek és tanácsadónak a hosszú évek közös munkáját. Ezekben a cikkekben nehézségekről, megoldásokról és sikerekről kérdeztük a már befutott szakembereket, akik mind kötődnek valahogy az idén 10 éves IDBC-hez. Mostani cikkünkben ezekből az interjúkból válogattunk ki fontos karriertanácsokat.
- Ha még a pályád elején vagy
Próbáld megtalálni, mi áll hozzád a legközelebb, mert attól, hogy valamiben diplomát szereztél, és elkezdesz dolgozni egy cégnél, nem biztos, hogy az lesz a te utad. Éles Zsófi például irodabútor értékesítésben kezdte a karrierjét, ahol az ügyfélkezelés viszont fontos volt. Majd IT-ba került támogató területre, ahol beleláthatott, mit jelent a szoftverfejlesztés, rendszerintegráció, és onnan vannak azóta is az ismeretei, hogy IT contracting recruitmentet vezessen.
Bár minden időszakban, főleg a karrierünk elején fontos a munkaalázat és szorgalom, hogy bizonyítsuk tudásunkat és rátermettségünket a feladatra. Nem szabad elugrani a felelősség és a feladatok elől, mert ezek visznek majd előre. Nem feltétlen azt kell nézni, mennyi munkaórát dolgoztunk, hanem hogy mennyit tettünk hozzá az adott cég működéséhez, illetve, hogy mi magunk mennyivel gazdagodtunk, mit tanultunk és sajátítottunk el.
Természetesen fontos az egyensúly, és hogy legyen miből töltekeznünk a megterhelőbb időszakokban is, tudni kell tehát lazítani is a munka mellett: work hard, play hard. Meg kell találni azt, hogy ha nehezebb időszakon is mész át, hogyan tudsz kikapcsolódni. Valakinek ez a sport, a barátok, bármi lehet. A kiégés már egy népbetegség, de meg lehet előzni.
2. Ha bizonytalan vagy, merre menj tovább
A karrierépítés során számos fontos tanácsot hallhatunk, de van három alapelv, amely minden generáció számára hasznos lehet, függetlenül attól, hogy milyen világképpel rendelkeznek. Az első és talán legfontosabb döntés, amit meg kell hozni, az, hogy milyen irányt szeretnénk követni: alkalmazottként vagy vállalkozóként képzeljük el a jövőnket. Nem kell ezt azonnal eldönteni, hiszen mindkét lehetőséget érdemes kipróbálni. Bár van átjárás a két szerep között, alapvetően más készségeket és szemléletet kívánnak meg.
A vállalkozói létben ismert mondás, hogy minden sikeres vállalkozó legalább háromszor bukott el üzleti ötleteivel, mielőtt sikerre vitte volna egyet. Ez az egyik kulcsfontosságú tulajdonság: a kitartás és a kudarctűrő képesség. Az alkalmazotti létben viszont a lojalitás játszik meghatározó szerepet. Hosszú távú elkötelezettséggel lehet értéket teremteni, hiszen az építkezés és a folyamatok kitartó végigvitele idővel biztosan meghozza a gyümölcsét.
Végül, nem szabad megfeledkezni a nyitottság fontosságáról sem. A karrierút során érdemes sok mindent kipróbálni és tanulni. Bár a lojalitás a kitartást és egy adott irány követését feltételezi, fontos felismerni, ha valami nem működik, és bátran váltani. A karrierépítésben az egyik legfontosabb készség, hogy képesek legyünk felismerni, mi az, ami igazán illik hozzánk, és merjük meghozni a megfelelő döntést, amikor szükséges.
3. Ha szerinted más jobban csinálja
Folyamatosan figyelni, és magunkat hasonlítgatni másokhoz bizony sokat ronthat az önbecsülésünkön, azonban, ha megfordítjuk, sokat is tanulhatunk. Ha van olyan terület, amiben fejlődni szeretnénk, érdemes megnézni, ki az, aki igazán ért hozzá, és ellesni a módszereit. Figyeljük meg, hogyan működik a mindennapokban, mi az, ami őt sikeressé teszi. Legyen szó szociális készségekről, technikai tudásról, vagy éppen munkaszervezésről, mindig van valaki, aki kiemelkedik egy-egy területen.
Például, ha látjuk, hogy valaki könnyedén navigál társas helyzetekben, jól hallgat és beszél, érdemes megfigyelni, mit csinál másképp. Ugyanez igaz a munkahelyi készségekre: ha valaki villámgyorsan készít riportokat, vagy mesterien használja az Excel makrókat, az inspiráló lehet. A tanulási folyamat kulcsa, hogy felismerjük, hol és hogyan fejlődhetünk, majd tudatosan dolgozzunk azon, hogy mi is elsajátítsuk ezeket a képességeket. Ahogyan egy projektvezető megtanul Excel makrókat írni, mert látja, hogy mások ezzel hatékonyabbak, mi is megtalálhatjuk a módját, hogy jobbak legyünk a saját területünkön.
4. Ha érzed az idő nyomását
Karrierépítés során fontos, hogy ne rohanjunk előre. Sokan csak később tanulják meg, hogy nem szükséges mindent azonnal elérni. A jelenlegi szabályozás szerint 65 éves korunkig dolgozunk, így bőven van idő arra, hogy lépésről lépésre haladjunk. Nem kell tehát évente munkahelyet váltani. Nem gond, ha öt évig is egy helyen maradunk, mert a lojalitás is egy olyan érték, amit meg kell tanulni. Ha túl gyorsan akarunk mindent elérni, az gyorsan kiégéshez vezethet, ami után sok idő- és energiabefektetést igényel újra felépíteni magunkat.
A másik fontos tanulság, hogy ha nem érzed jól magad egy helyen, ne félj váltani. A mai világban már teljesen természetes, hogy az emberek változtatnak a karrierjük irányán. A korábbi generációknak, például a szüleinknek vagy nagyszüleinknek, ez elképzelhetetlen volt, de ma már teljesen általános. Sokan, akik korábban egy adott szakmában dolgoztak, gondolkodnak azon, hogy valami újba kezdenek – és ez rendben van. Nem kell ragaszkodnod egyetlen úthoz, ha már nem érzed magadénak.
Végül, a folyamatos tanulás elengedhetetlen. Ahogy a világ egyre gyorsabb és változékonyabb lesz, a szakembereknek is kötelességük nyitottnak maradni. Podcastokat hallgatni, konferenciákra járni, más gondolkodókat meghallgatni kulcsfontosságú ahhoz, hogy lépést tartsunk a változásokkal. A modern világban az öregedés jele az lehet, ha valaki már nem tudja lekövetni az új trendeket – ezért a folyamatos tanulás az egyik legfontosabb eszközünk arra, hogy naprakészek maradjunk a változó munkaerőpiacon.
5. Ha hiányzik a szakmai elismerés
Az első fontos tanács, hogy olyan szakmát válassz, amit szívesen végeznél akár ingyen is: ha a munkád egyben a hobbid is lehetne, akkor valóban sikeres és elégedett leszel a mindennapokban. Ha élvezed, amit csinálsz, még a hosszú munkanapok sem fárasztanak le annyira, mert komfortosan és örömmel végzed a feladataidat.
A sikerhez sajnos nem elég, ha csak a szakmai részre koncentrálsz, hanem az is fontos, hogy hogyan kommunikálod az eredményeidet. Ha a kollégáid és a vezetőség tisztán látják, hogy mit értél el, jobban megértik a munkádat, és könnyebben tudnak támogatni abban, hogy még tovább fejlődj. Az eredmények megosztása nemcsak a saját karrieredet segíti, hanem a közösséget is, amiben dolgozol, hiszen ezáltal közös célokat tudtok kialakítani és együttműködni.
A teljesítménymonitoring is hasonló szerepet játszik: nemcsak a vezetők és magad számára készítesz jelentéseket, hanem azért is, hogy a kollégáidnak is visszajelzést adj a közös eredményekről. Ez egy olyan eszköz, amivel nemcsak a személyes célok elérését támogatod, hanem az egész cég számára biztosítasz egy közös tudást, amire építhettek. A célok elérése és azok megfelelő kommunikálása így válik mindenki számára hasznossá.
Ha tetszett ez a cikk, és szeretnél további hasznos tanácsokat kapni az karrierépítéshez, iratkozz fel hírlevelünkre, és kövess minket közösségi média felületeinken, illetve látogass el weboldalunkra a legfrissebb állásajánlatokért és karriertanácsokért. Egyedül sokszor megterhelő tud lenni az előrelépés. Ebben tud segíteni egy felkészült tanácsadói csapat, akik szakmájukból adódóan minden nap munkaerőpiaci kérdésekben segítenek céges ügyfeleknek és álláskeresőknek egyaránt.
Ha érdekel, hogy tudunk díjmentesen állást találni neked, olvasd el cikkünket a témában, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot a cv@idbc.hu címen. Mi itt vagyunk, hogy támogassunk ezen az úton. Lépj kapcsolatba velünk, és tedd meg a következő lépést a karrieredben!