„Ha nagy lánggal égsz, hamar kiégsz”- biztosan találkoztál már ilyen, vagy hasonló állítással.
A felgyorsult mindennapok sokszor erőt próbálóak, jóval nagyobb energiát követelnek.
A tempós hétköznapokban sokszor észre sem vesszük, hogy a kifáradás komolyabb jeleit hordozzuk, hiszen arra kondicionáljuk magunkat, hogy terhelhetőek, kitartóak legyünk.
Az év utolsó negyedéve nagyobb megterhelést jelent sokaknak.
Ilyenkor erősebben érezni az egész éves hajtás, a kihívások, a megpróbáltatások negatív hatásait, ezeket kellő pihenés és feltöltődés hiányában nehezebben élhetjük meg.
Sokan az elvárások rengetegében próbálnak egyensúlyban maradni úgy, hogy közben ne okozzanak csalódást sem maguknak, sem a környezetüknek. Ez pedig pattanásig feszítheti a húrt.
A kifáradás jelei jelentkezhetnek mentálisan, pszichésen, fizikailag, lelkileg: az ingerlékenység, a türelmetlenség, a folyamatos fáradtság, a több hibázás, vagy sűrűsödő feledékenység, a gyakoribb megbetegedés mind intő jelek lehetnek arra, hogy ideje változtatni, ha szeretnénk elkerülni a kiégést.
Mit tehetsz magadért? 8 tipp, hogy elkerüld az évvégi kiégést:
- Nézd végig, mi mindent vállalsz be még idénre! Mérlegelj, hogy valóban mindennek idén kell-e még beleférni, vagy átütemezhető jövőre? Ha szükséges, tervezz újra!
- Kérj segítséget! Másokat bevonni egy- egy feladatba nem a gyengeség jele. Segítséget adni és kérni emberi és szükséges dolog. Vezetőként különösen fontos delegálnod, erről itt is olvashatsz bővebben.
- Lassíts, hogy gyorsulhass! Furcsa ambivalencia lehet ezt olvasnod, mégis érdemes kipróbálnod! Gondold végig, hogyan tudnál rövidebb szüneteket tartani napközben, amikor 10-15 percben nem emailezel, nem telefonálsz, hanem sétálsz egyet, vagy csak nyugiban megiszol egy teát.
- Social media detox: ijesztően hangzik? Pedig sokan esküsznek rá! Az idegrendszerünk soha nem látott mértékben van igénybevéve a folyamatos információ-, és ingerdömpingtől. Ezeket az ingereket sokszor nincs időnk feldolgozni, ez által mentálisan telítődhetünk és kifáradhatunk. Tarts naponta social media detoxot, kezdd el 5-10 perccel, hamar érezni fogod a nyugtató hatását.
- Pihenj és töltődj! Lehet, hogy azt gondolod, pihenni egy pörgős időszakban luxus. Mégis azt javasoljuk, hogy figyelj a testedre is, a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés az egyik legfontosabb regenerálódást biztosító pillérünk.
- A tárasas kapcsolatok, a társas támasz szerepe felértékelődik egy stresszes időszakban. A feszültségink oldására az egyik legjobb eszköz, ha beszélünk róla, és ha meghallgatunk másokat. Gondozd a kapcsolataidat, szakíts időt azokra, akik igazán fontosak!
- Érzelmileg is töltődj! A szakmai podcastok, az online kurzusok közt legyen helye a kikapcsoló, jó érzést adó tartalmaknak is. Ha neked is van legalább egy olyan könyved, amit a szabadságodra tartogatsz, ne halogasd tovább, kezd el olvasni még ma!:-)
- Zsilipelj! Fontos, hogy a napjaidat strukturáld, és jól szervezd, ám ugyanilyen fontos, hogy tudj határt tartani a munkádban. Jelöld ki azt az idősávot, amikor nem foglalkozol céges emailekkel, feladatokkal és tartsd magad ehhez.
A kiégés egy olyan tünetegyüttes, amely elkerülhető.
Legyen az a cél, hogy kialakíts egy olyan tempót és egyensúlyt a mindennapjaidban, amely passzol az élethelyzetedhez és a személyiségedhez, de nem zsigereled ki magad.
Kipróbálod?
Ha tetszett ez a cikk, és szeretnél további hasznos tanácsokat kapni az karrierépítéshez, iratkozz fel hírlevelünkre, és kövess minket közösségi média felületeinken, illetve látogass el weboldalunkra a legfrissebb állásajánlatokért és karriertanácsokért. Egyedül sokszor megterhelő tud lenni az előrelépés. Ebben tud segíteni egy felkészült tanácsadói csapat, akik szakmájukból adódóan minden nap munkaerőpiaci kérdésekben segítenek céges ügyfeleknek és álláskeresőknek egyaránt.
Ha érdekel, hogy tudunk díjmentesen állást találni neked, olvasd el cikkünket a témában, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot a cv@idbc.hu címen. Mi itt vagyunk, hogy támogassunk ezen az úton. Lépj kapcsolatba velünk, és tedd meg a következő lépést a karrieredben!