IT és Projektmenedzsment szimbiózisa: Tanulságok a Bulletproof 11. adásából
2024. július 29.
Olvasási idő: 4 perc
A Bulletproof podcast holnapi epizódjának Kelemen Bálint, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese, COO-ja lesz vendége, a beszélgetés során pedig többek között arról volt szó, hogy mit kívánnak meg ezek a pozíciók a szakembertől, mi a szerepe a mostani PMO-nak, kell-e tervezni az agilis működésben, illetve milyen trendeknek, törvényi szabályozásoknak kell jelenleg megfelelni.
Július 30-án jelenik meg a podcast 11. epizódja, a részletekért hallgasd meg a teljes adást!
Az IT és a PMO kapcsolata
Kelemen Bálint kiemelte, hogy a modern banki szférában az IT és a projektmenedzsment szorosan összefonódik, ő maga pedig az automatizált üzemeltetésben hisz. Az informatika nemcsak az infrastruktúra, a fejlesztés és az üzemeltetés irányításában játszik kulcsszerepet, hanem az operáció automatizálásában is. “Az informatikában a legfontosabb, hogy stabil működést eredményezzen.” – határozta meg az ügyfélszolgálat szempontjából is elsődleges célt vendégünk.
A PMO szerepe
A PMO szerepe a szervezet fejlettségétől függően változik. Meghívott szakértőnk és házigazdánk szerint is két fő funkciót lát el a PMO: a governance és a controllership biztosítását, azaz az igények befogadását, priorizálását és disztributálását, valamint a klasszikus projektmenedzsment feladatokat. A PMO szerepe nem fog eltűnni, hanem folyamatosan alkalmazkodik a változó igényekhez és kihívásokhoz.
Jó projektvezető ismérvei
A jó projektvezető tulajdonságai közé tartozik az erőforrás-menedzsment, az iránymutatás, a kommunikáció és a kockázatmenedzsment. Egy jó projektvezető képes hatékonyan szervezni a csapatát, és tapasztalata alapján felismeri és kezeli a legfontosabb kockázatokat. Fontos a jó stakeholder management is, hogy a vezetők számára releváns információkat tudjanak nyújtani.
Jövőbeli trendek és kihívások
A jövőbeli trendek között vendégünk kiemelte a hibrid módszertanok fontosságát és a portfóliómenedzsment változásait. Szakértőink szerint az agilis működésben is szükség van tervezésre a hatékonyság növelésének biztosítása miatt, emellett pedig ezek a módszertanok rugalmasságot igényelnek az erőforrás-tervezésben, és a vezetőknek is figyelniük kell a szakma új trendjeire.
Természetesen ezen a területen sem kerülhetjük meg a mesterséges intelligencia szerepét. A Raiffeisen vezetője kiemelte, hogy az AI egyre nagyobb szerepet kap a banki IT-ban, az ő esetükben például a Rea chat bot használatával, illetve már a kódolásban való részvétellel is. Az AI még mindig a kísérletezés időszakában van, de már most is jelentős hatással van az iparágra, és várhatóan tovább fog fejlődni az operációs rendszerekbe integrálva.
Ha tetszett a cikk, az adás részletes tartalmát július 30-án érheted el felületeinken, ahol azt is megtudhatod, mit nyerünk és veszítünk, ha különböző helyekre tartozik a PM szerep, milyen nemzetközi különbségek figyelhetők meg, valamint mik befolyásolják az eltéréseket, illetve lehet-e még egy évre előre tervezni portfóliómenedzsmentben.
Ha pedig téged is terhel a fluktuáció, segítségre van szükséged nyitott pozícióid betöltése, és szeretnéd a toborzási folyamataidat a következő szintre emelni, iratkozz fel hírlevelünkre a legfrissebb hírekért és trendekért, illetve vedd fel velünk a kapcsolatot, hogy együtt nézzük meg, hogyan segíthetnek innovatív recruitment eszközeink és szolgáltatásaink téged és a vállalatodat a tehetségek megtalálásában és megtartásában.